Το έμβρυο βρίσκεται σε απόσταση από την κύρια δέσμη ακτινοβόλησης που είναι η στοματική κοιλότητα ενώ η σκεδαζόμενη ακτινοβολία η οποία φτάνει στην περιοχή της κοιλιάς είναι σχεδόν μηδενική.
Επιπλέον λαμβάνονται όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας κατά την πραγματοποίηση της ακτινογραφίας.
Σε κάθε περίπτωση, είναι απαραίτητη η συνεννόηση μεταξύ οδοντιάτρου, γυναικολόγου και ασθενή για την τελική απόφαση.
Επίσης, οι οδοντιατρικές ακτινογραφίες δεν έχουν απολύτως καμία επίδραση σε γυναίκες που σκοπεύουν να μείνουν έγκυες ή σε μητέρες που θηλάζουν.
Επισκεφτείτε την Ακτινοδιαγνωστική Στόματος στους παρακάτω κοινωνικούς συνδέσμους και συνδεθείτε μαζί μας. Φροντίστε να ακολουθείτε τους λογαριασμούς μας για τακτικές ενημερώσεις!